Jak uspořit náklady na plyn?

Používáte doma plyn na vaření, pečení, nebo dokonce na vytápění? Pak byste mohli být docela šťastní, protože cena plynu se nijak dramaticky nezvyšuje, ba naopak jsme v období pandemie koronaviru byli svědky rekordně nízkých cen. Vaše účty za plyn se však stále mohou zvyšovat. Co děláte špatně a jak je snížit?

V prvé řadě byste se měli zamyslet nad svými zvyky a tím, jak plyn v domácnosti používáte. Jistě i vy najdete způsoby, jak uspořit náklady na plyn.

Topíte plynem? Investujte do dobrého kotle

Největší položkou na účtu za plyn je samozřejmě vytápění, právě tady je prostor pro velké úspory. Místo starého kotle si pořiďte moderní kondenzační kotel s vysokou účinností. Spotřeba plynu může klesnout o 20 až 40 %, což nejsou zanedbatelná čísla. Pořízení takového kotle se nemusí ani prodražit, kotlíkové dotace jsou poměrně velkorysé. Je možné získat zpět až 70-80 % v maximální částce 127 500 Kč.

Rovněž zkuste změnit své návyky. Hloupé je například vypínat topení a zapínat ho pouze ve chvíli, kdy jste doma. Necháte-li ho vypnuté celý den, stěny se ochladí a pak naráz propálíte velké množství plynu. Lepší je snížit teplotu na termostatu.

Změňte své zvyky v kuchyni při vaření a pečení

V kuchyni lze plyn uspořit nejlépe tím, že ho budete využívat méně. Nemusíte přestat s vařením a pečením, zkuste se ale naučit využívat chytré triky jako:

  • Používání pokliček – voda bude vřít rychleji.
  • Ohřívání vody na kávu a polévku v rychlovarné konvici.
  • Vypínání plynové trouby dříve, maso či moučník se dopeče ve zbytkovém teple.
  • Malý kastrůlek patří na malou plotýnku, na té velké teplo uniká kolem něj.

Úspory asi nebudou drastické, ovšem každá koruna se počítá.

Srovnejte si ceny plynu a vyberte vhodného dodavatele

Významně uspořit se dá i změnou dodavatele plynu. Možná že zrovna ten váš nenabízí příliš výhodnou cenu. Srovnejte si ceny energií online a nebojte se přejít jinam, bude-li to pro vás výhodnější. Na internetu dnes existují kalkulačky, které vás provedou vývojem ceny plynu, a zároveň vyberou nabídku, která bude pro vás nejvýhodnější. Přechod k jinému dodavateli není složitý, formality za vás obvykle vyřídí dodavatel nový.

Komentáře

Komentáře