K čemu slouží a v čem se liší špaletová a kastlová okna?

Jsou k vidění zejména v historických centrech měst a na starších budovách. Řeč je o špaletových a kastlových oknech. Mnozí si myslí, že se jedná o stejný druh oken, opak je však pravdou. Ač si jsou vzhledem a vlastnostmi velmi podobná, existuje mezi nimi zásadní rozdíl.

zdroj: oknacreative.cz

Vyřeší dohady s památkáři

Na pohled zdálky mohou být skutečně kastlová a špaletová okna k nerozeznání. Jedná se totiž o takové druhy oken, které jsou tvořené dvěma samostatně otevíratelnými částmi – vnitřním a vnějším křídlem. Mezi nimi se nachází meziprostor. Tato okna se skvěle hodí do starších domků s tradičním nádechem či do chat a chalup, a to i v dnešní době.

Nejsou pouze připomínkou renesančních časů, kdy se používala ve velkém. Kromě charakteristického vzhledu disponují i velmi dlouhou životností a dobrými, při kvalitním provedení i lepšími tepelně-izolačními a akustickými vlastnostmi než klasická okna. Pokud vám památkový úřad z důvodu narušení architektonického rázu, ať už budovy, ulice či celé čtvrti, nedovolí výměnu starých oken za plastová, se špaletovými a kastlovými uspějete.

Různí se způsobem otevírání

Nyní k tomu, v čem se liší. Je to především způsob otevírání. Vnější křídla špaletových oken se otevírají pouze směrem ven, zatímco u kastlových oken naopak dovnitř. Kromě toho je rozdíl i v propojení jednotlivých křídel, u špaletových oken se o to stará dřevěné nebo zděné ostění, křídla kastlových oken jsou spojená tzv. kastlí, tedy prknem. U špaletových oken lze lépe využít prostor mezi jednotlivými křídly, je totiž značně širší.

Špaletová a kastlová okna lze doplnit různými okenními kličkami, doplňky a ozdobnými prvky. Výroba dnes pokročila do takové fáze, že na moderních truhlářských strojích lze zkonstruovat přesné repliky starých oken. Proto se historická okna mohou špaletovými a kastlovými nahrazovat.

Komentáře

Komentáře