Vývoj cen bytů v Praze je dramatický. Co čekat v dalším období?

Ceny bytů obecně rostly v posledních letech výrazným tempem, potvrzuje to Český statistický úřad, developeři i realitní kanceláře. Největší nárůst cen bytů lze pozorovat ve větších městech, Praha přitom ostatní města zdaleka zastínila. Ceny bytů v Praze překonaly psychologickou hranici 100 tisíc korun za metr čtvereční. Jak k tomu došlo? A co čekat v následujícím období? 

Co se děje s cenami bytů v Praze?

Tempo růstu cen pražských bytů reflektuje základní pravidlo klasické ekonomie. Jednoduše, poptávka je mnohem větší než nabídka. Každá realitní kancelář v Praze potvrdí, že zájemců o starý či nový byt je dlouhodobě více než dost. Nic na tom nemění ani prudce rostoucí ceny bytů. Populační vývoj zastavit nejde, ani turismus nebo stěhování do Prahy za prací. Pokles poptávky po bydlení v Praze zatím nebyl zaznamenán ani v souvislosti s rostoucími úroky ČNB a novými regulacemi hypotečních úvěrů, které vešly v platnost v loňském roce.

I v roce 2019 stále platí, že česká metropole dlouhodobě nemůže nabídnout dostatek bydlení pro všechny zájemce. Obrovský nepoměr mezi nabídkou a poptávkou po bytech stále výrazně tlačí na růst cen. Dokládá to i skokový růst cen v letech 2015 a 2016, kdy současně došlo také k meziročnímu poklesu nové výstavby bezmála o 60 %. Kvůli byrokratickým restrikcím přitom není možné výstavbu nových bytů urychlit. Příprava a schvalování stavby klasického bytového domu v Praze se dle Institutu plánování a rozvoje pohybuje v průměru kolem neuvěřitelných sedmi let. Na vině je z velké části novela stavebního zákona.

Jak zvýšit nabídku bytů v Praze?

Zájem o bydlení v Praze pochopitelně jen tak neuhasne. Platí to i přes zmiňovaný růst úrokových sazeb ČNB a omezení v oblasti hypotéčních úvěrů. Výrazný pokles nabídky odborníci neočekávají ani v souvislosti s předpokládaným poklesem vývoje ekonomiky. Ten by měl být zaznamenaný již v tomto roce.

S vývojem cen by mohl zahýbat nový stavení zákon, který slibuje především zjednodušení a zkrácení stavebního řízení. V současnosti se řeší i odblokování stavebních uzávěr na pražských brownfieldech, které dlouhodobě brání vzniku nových bytů. Další možnosti bydlení by znamenalo i omezení investičního nákupu pražských bytů. Jestli to stačí k tomu, aby bydlení bylo dostupnější, to zatím není jasné. Analytici však mají jasno v tom, že cena bytů v Praze v dohledné době jistě nebude klesat. Je však pravděpodobné, že se sníží tempo růstu cen.

Od roku 2015 stouply ceny bytů v Praze asi o 60 %. Loni se růst cen zpomalil asi na 15 %. Analytici začínají hovořit o cenovém stropu. Podobný názor má i pražská realitní kancelář Tide, která vývoj cen bytů v Praze pečlivě sleduje. Díky odborné analýze může svým klientům nabídnout relevantní pohled a představit jim ty nejvýhodnější nabídky. Je významným pomocníkem pro všechny, které zajímá prodej či pronájem nemovitostí v Praze.

Komentáře

Komentáře