Zvažujete pronájem bytu v Praze? Tyto 3 věci musíte promyslet

Ceny za pronájem i koupi nemovitosti jsou dost vysoké, a v Praze obzvlášť. Nedá se ovšem nic dělat, každý někde musí bydlet. V hlavním městě je sice dražší bydlení, na druhou stranu jsou zde lepší možnosti práce. Rozhodli jste se, že budete žít v Praze? Pak vás pravděpodobně čeká hledání bydlení.

V současné době není vůbec snadné najít pronájem bytu v Praze. Poptávka převyšuje nabídku, což s sebou nese jednak vysoké ceny, jednak rychlé mizení nemovitostí z trhu.

Nejdříve se rozmyslete, zda chcete pronajmout, nebo koupit

Mladý člověk bez úspor se pravděpodobně rozhodne pro pronájem. Je však tohle rozumná cesta? Splátka hypotéky častokrát není vyšší než nájem, přitom nevyhazujete peníze z okna, nýbrž platíte něco, co vám zůstane. Nevýhodné je to v situaci, kdy si nejste jistí, jestli v Praze zůstanete natrvalo. Na druhou stranu, je přece možný prodej bytu v Praze také s hypotékou, takže vázaní ve skutečnosti nejste. Nezapomeňte však zvážit i to, jestli vůbec na hypotéku dosáhnete, podmínky jsou dost přísné.

Ceny níže prostě nepůjdou

Bydlení je v současnosti dost drahé, a ačkoliv si mnozí mysleli, že je trochu sníží pandemie koronaviru, nestalo se. Trh nemovitostí je stabilní, podle odborníků trvá roky, než se na něm projeví nějaká krize. Žádné velké zlevňování se tedy v blízkém období čekat nedá. Ba naopak, jistě jste si všimli, jak hodnota nemovitostí postupně a tiše stoupá. Za dva roky byste za byt stejné velikosti mohli dát zase více peněz.

Jednejte rychle

Kromě vysokých cen je velkým problémem i rychlé mizení inzerátů. Vyhlédnete si pronájem bytu, ani nestihnete napsat pronajímateli, a už je obsazený! Nemovitosti z trhu mizí dříve, než se stihnete domluvit na prohlídku. Je to dáno právě tím, že je bytů tak málo a zájemců mnoho. Proto je nejlepší si na realitním serveru, kde bydlení hledáte, nastavit tzv. hlídacího psa. Díky tomu budete na relevantní nové nabídky vždy upozorněni. Mají ho třeba na reality.idnes.cz. Samozřejmě se nebojte prozkoumat více realitních serverů, zřejmě však zjistíte, že na většině z nich se nachází velké procento stejných nabídek. Většina pronajímatelů či prodejců svůj inzerát umístí na co nejvíce webů, aby se dostal k velkému počtu potenciálních zájemců. Vám tak nezbývá než se vším tím prodírat a hledat jehlu v kupce sena. Nebo je tu ještě jedna možnost – obrátit se na realitní kancelář.

Komentáře

Komentáře