vyrobapro.cz
 

Květen 2016

4. 5. 2016 - Miliardový obchod v centru Prahy: prodal se zbylý podíl v Palladiu

Na náměstí Republiky v Praze se znovu uskutečnil realitní obchod, který se v české měně dostal za hranici jedné miliardy korun. Německý fond Union Investment dokoupil zbývající deseti procentní podíl, který mu zbýval k ovládnutí obchodního centra Palladium, jedné z nejvyhledávanějších nákupních galerií v Česku.
“Jelikož došlo k využití opce, jednání nebylo časově náročné,” uvedl právník Libor Prokeš z advokátní kanceláře Wolf Theiss, která se na transakci podílela.Loňský prodej Palladia do rukou Union Investment vytvořil tuzemský rekord. Transakce mezi Union Investment a prodávajícím fondem Hannover Leasing ocenila centrum na 570 milionů eur. Více za jedinou budovu v České republice ještě nikdo nikdy nezaplatil.Z ohodnocení vyplývá, že cena aktuálně prodaného deseti procentního podílu se pohybovala kolem 57 milionů eur, což je asi 1,5 miliardy korun.Palladium patří spolu s Obchodním centrem Chodov a Novým Smíchovem mezi nejvýkonnější nákupní komplexy. Právě Nový Smíchov je další adept na zamíchání podílů. Třetinu tam vlastní Tesco. Podle informací deníku E15 britský řetězec už dostal nabídku na podíl od většinového majitele centra. Tím je francouzská společnost Klepierre. Také v tomto případě, pokud si obě strany plácnou, se cena vyšplhá do jednotek miliard korun.

3. 5. 2016 - Stavební obr Binladin propouští, odchází 77 tisíc zaměstnanců

Saúdskoarabská stavební společnost Saudi Binladin Group (SBG), která se potýká s dopady vládních škrtů i s vlastními problémy, propustila již zhruba 77 tisíc zahraničních pracovníků. Výpověď by mohlo dostat i zhruba 12 tisíc Saúdských Arabů. Uvedla to podle agentury AFP saúdskoarabská média. Mluvčí jedné z největších stavebních společností na Blízkém východě propouštění potvrdil, konkrétní čísla však neuvedl.Jeřáby stavební firmy Binladin v Mekce
Skupinu SBG založil v roce 1931 jemenský imigrant Muhammad bin Ládin, otec někdejšího šéfa teroristické sítě Al-Káida Usámy bin Ládina, zabitého přesně před pěti lety americkým komandem v Pákistánu. Rodinný podnik v minulých desítkách let těžil z obřích veřejných zakázek, které mu pomáhaly k růstu. Nyní si však ropné království kvůli poklesu světových cen ropy utahuje opasky a saúdskoarabská ekonomika stojí před problémy, které dopadají i na SBG a další saúdskoarabské podniky.Na skupinu se nadto upřela pozornost úřadů poté, co si pád jeřábu ve Velké mešitě v Mekce vyžádal loni v září 109 lidských životů. Saúdskoarabský král Salmán poté rozhodl vyškrtnout jednu z největších firem v Saúdské Arábii z nově vypsaných nabídkových soutěží, což podnik uvrhlo do období nejistoty a problémů.Deník Al-Watan s odvoláním na nejmenovaného činitele napsal, že skupina, která v království zaměstnávala zhruba 200 tisíc zahraničních pracovníků, především z Egypta, jich do neděle zhruba 77 tisíc propustila. Vlna propouštění by se mohla dotknout i zhruba 12 až 17 tisíc Saúdských Arabů, kteří pro SBG pracují jako inženýři, kontroloři nebo administrativní síly, dodal také zdroj.
Tisíce zaměstnanců nedostaly zaplaceno

Stejný list již v pátek napsal, že zhruba 50 tisíc zaměstnanců odmítlo opustit zemi, protože už čtyři měsíce nedostali plat. List Arab News napsal, že „pracovníci, kteří nedostali zaplaceno“, zapálili během víkendu v Mekce sedm firemních autobusů.Mluvčí SBG propouštění potvrdil, konkrétní čísla ale neuvedl. „Velikost naší pracovní síly je vždy úměrná charakteru, objemu a časovému rozvrhu projektů,“ které se mají realizovat, uvedl podle AFP.
Ekonomika skomírá

Míra nezaměstnanosti v království činí podle oficiálních statistik zhruba 11,5 procenta ekonomicky aktivního obyvatelstva. Experti ale usuzují, že skutečné číslo je vyšší.Saúdskoarabské království, které je světovou ropnou jedničkou v těžbě a exportu, těžce zasáhl propad cen této suroviny na světových trzích. Země minulý měsíc oznámila, že plánuje prodat část ropného gigantu Aramco na burze a vytvořit největší státní fond na světě, který by měl kontrolovat majetek v hodnotě více než dva biliony dolarů. Království tak usiluje o zvýšení jiných příjmů než příjmů z ropy, na které je nyní jeho ekonomika závislá z více než 70 procent.

 
Počet návštěv: 170423601 | RealityPro © All rights Reserved
TOPlist