Duben 2015

22. 4. 2015 - Šéf Ekospolu koupí zkrachovalou zoologickou zahradu v Táboře

Zadlužená táborská zoologická zahrada bude mít nového vlastníka. Za víc než 16 milionů korun ji koupí majitel developerské společnosti Ekospol Evžen Korec. Prodej odsouhlasil výbor věřitelů zoo, která je v insolvenci. Věřitelé původně zvažovali i možnost prodeje zvířat a následné zhodnocení nemovitostí, protože se jim dříve nabízené ceny za celý komplex zdály nízké.    „Pan Korec se v kupní smlouvě zavázal, že dále bude provozovat zoologickou zahradu a zachová provoz jako takový,“ uvedla insolvenční správkyně Eva Procházková. Dodala, že členové věřitelského výboru ji se souhlasem o prodeji zoo informovali telefonicky, písemné rozhodnutí vyhotoví později.O plánech s táborskou zoo mluvil Evžen Korec v nedávném rozhovoru pro E15.czNavrhovanou cenu akceptovala nejprve v pondělí večer firma Omnipol, což je největší věřitel zadlužené zoologické zahrady. „Ten souhlas je podmíněn tím, že areál bude prodáván jako celek. Jen tak je hodnota pozemků i nemovitostí na nějaké smysluplné úrovni,“ řekl ČTK právní zástupce Omnipolu Štěpán Jahoda.„Nejde o žádný podnikatelský projekt. Zoo kupuji s tím, že ji chci zachránit, byla by obrovská škoda, kdyby se rozpadla,“ řekl ČTK Korec. Dodal, že patrně žádná zoologická zahrada není výdělečná a počítá s tím, že na její chod bude muset doplácet.
Evžen Korec provoz zoo v Táboře zachováO zoo měl kromě Korce ještě zájem táborský podnikatel Jiří Jeníček. Oba dva v posledních dnech zvýšily své nabídky. Původně se jejich návrhy pohybovaly pod hranicí deseti milionů korun. „Gratuluji panu Korcovi, věřitelský výbor se rozhodl, že přijme jeho nabídku. Podařilo se zachránit zoo a určitě bude v rukou člověka, který zaručí její další rozvoj,“ uvedl na svém facebookovém profilu Jeníček.Korec je doktorem přírodních věd a má k fauně blízko. „Sám chovám velké množství zvířat jako pávy, různé druhy papoušků, okrasné holuby a s manželkou máme jezdecký klub s několika desítkami koní. Proto, když jsem se dozvěděl, že se zoo dostala do problémů, začal jsem se o ni zajímat,“ uvedl Korec.Táborská zoo dluží různým subjektům desítky milionů korun. V únoru ukončila provoz pro veřejnost, ale zvířata stále vlastní a stará se o ně. Majitel komplexu Libor Hrubý už před časem uvedl, že za současnou situací stojí chybná rozhodnutí stavebních úřadů v Táboře a na jihočeském krajském úřadě, které odmítly zoo schválit dodatečné stavební povolení. Obě instituce však pochybení nepřipustily.

21. 4. 2015 - CBRE: Pražským kancelářím chybějí nájemci, neobsazenost je rekordní

Neobsazenost kanceláří v Praze je rekordní, bez nájemce je víc než půl milionu metrů čtverečních administrativních ploch. Pro firmy je tak nejvhodnější doba pro vyjednání nových nájemních podmínek či přestěhování do lepších prostor. Podle realitní poradenské společnost CBRE je navíc Praha z pohledu nájemného druhé nejlevnější velké město ve střední a východní Evropě. „Ještě jsme nezažili, aby byla situace na trhu tak nakloněna nájemcům, jako je tomu nyní. Díky velkému objemu kancelářských ploch, dokončených i nově ve výstavbě, bude tato situace ještě několik let trvat. Sledujeme zvyšující se neobsazenost budov, která je historicky na svém maximu, a díky které jsou na trhu nejlepší podmínky pro pronájem,“ prohlásila vedoucí kancelářského oddělení společnosti CBRE Katarina Wojtusiak.Majitelé kanceláří se podle ní snaží získat či udržet nájemce různými pobídkovými balíčky zahrnující například nájemní prázdniny nebo příspěvky na vnitřní vybavení a úpravy kanceláří pro nového nájemce.Zaplněný Anděl, volné Holešovice„Firmám, které nejsou spokojené se současnými nájemními podmínkami či nájemním prostory, proto doporučujeme zahájit vyjednávání nových podmínek, případně uvažovat o přestěhování. V současné situaci na trhu je totiž možné za náklady odpovídající standardu budov kategorie B získat objekt vyššího standardu,“ radí CBRE.Celková plocha moderních kanceláří v Praze letos překročila tři miliony metrů čtverečních. Jen loni developeři dokončili 150 tisíc metrů čtverečních nových administrativních ploch, stejné množství je aktuálně ve výstavbě.Nejméně volných kanceláří je na Andělu, Chodově a Opatově. Naopak v Holešovicích přesahuje míra neobsazenosti 34 procent, Vysočany, Prosek a Letňany mají až 24procentní neobsazenost.

20. 4. 2015 - České komerční nemovitosti poprvé překonaly Polsko

Česko v investicích do komerčních nemovitostí letos překonalo Polsko, které v této statistice ve střední Evropě dlouhodobě dominuje. V prvním čtvrtletí se v Česku uskutečnily transakce za 731 milionů eur (20 miliard korun), v Polsku to bylo 458 milionů eur (12,6 miliardy korun). Uvedla to realitní poradenská společnost JLL. Třetí je Rumunsko s investicemi 140 milionů eur (3,85 miliardy korun).    „Zdá se, že 2015 bude dalším velmi silným rokem pro investiční trh komerčních nemovitostí. Podle našich prvních odhadů dosáhly investice (v regionu) za první čtvrtletí roku 2015 objemu 1,44 miliardy eur,“ uvedl vedoucí investičního oddělení JLL pro region střední a východní Evropy Troy Javaher.Česko by první místo mělo v další části roku udržet, ve hře jsou podle JLL transakce za miliardy eur. „Množství kapitálu, který cílí na nemovitosti, nutí investory trochu více riskovat a vyhledávat i dobře zavedené regionální projekty, širší záběr investorů následně uvolňuje na trh větší množství likvidních nemovitostí než v roce 2014,“ uvedl vedoucí investičního oddělení JLL v České republice Stuart Jordan.Češi těží z transparentnostiPodle Jordana se z Česka stala zajímavá destinace pro zahraniční kapitál z celého světa. „Český trh těží především ze své transparentnosti a vyspělosti a stabilní ekonomické a politické situace. Zároveň však oproti jiným evropským trhům nabízí výrazně příznivější ceny,“ uvedl.Českému investičnímu trhu v prvním čtvrtletí dominoval maloobchodní sektor. Mezi největšími transakcemi byly prodej pražského Palladia společnosti Union Investment a portfolio 72 regionálních maloobchodních jednotek, které Atrium prodalo společnosti Peakside.

16. 4. 2015 - Pražské letiště odkládá stavbu nové dráhy, bude až v roce 2024

Český aeroholding zahájil další kapitolu příběhu nové přistávací dráhy na Letišti Václava Havla. Zatímco podle původních výpočtů letiště nával letadel nestíhalo a nová ranvej měla stát od roku 2017, nyní přišel šéf Českého aeroholdingu Václav Řehoř s novými čísly. Nová dráha bude potřeba až v roce 2024 a po její výstavbě zanikne jedna ze dvou stávajících ranvejí.    „Máme model vývoje počtu cestujících, který pravidelně aktualizujeme. Na maximu budeme podle stávajících čísel v roce 2024, i když v exponovaných časech je poměrně plno již nyní,“ říká Václav Řehoř.Nová dráha si podle předchozích odhadů vyžádá přibližně devítimiliardovou investici, už nyní na přípravy plyne několik milionů každý rok. Termín výstavby nové dráhy se několikrát měnil. Pokud by platil ten původní, dráha už by už byla pět let v provozu. Dokončení oddalují složitá povolování a odpor starostů obydlených částí kolem letiště.Nová dráha by měla zatěžovat hlukem Suchdol. Vedení aeroholdingu plánuje, že nad oblastí budou letadla jen přistávat, což je tišší proces než vzlet. Ten by měl z nové dráhy vést vždy jedním směrem k neobydleným oblastem. Plánované zrušení jedné ze dvou stávajících drah má pak ulehčit oblasti Řep.

15. 4. 2015 - Číňané nakoupí v Česku reality za miliardy, zajímají se také o pražský ArtGen

Český realitní trh čeká zásadní zlom. Komerční nemovitosti začne poprvé ve velkém nakupovat investor z Číny. CEFC, jedna z největších čínských privátních skupin, má podle informací deníku E15 na akvizice zejména pražských kancelářských center připraveny stamiliony eur. Tedy miliardy korun. Velký zájem má CEFC o nový administrativní komplex ArtGen, který v Praze v Holešovicích nedávno postavila skupina PPF.   V jednáních se aktivně angažuje někdejší politik ČSSD a současný prezident Smíšené česko-čínské komory Jaroslav Tvrdík. Žádná ze stran informace nekomentovala.„CEFC má na investice v České republice vyčleněnou spoustu peněz a řeší, jak je utratit. Nemovitosti jsou logická volba,“ uvedl jeden ze zdrojů. Stejná čínská skupina již v závěru loňského roku uzavřela dohodu o akvizici třetinového podílu v J&T Bance, a to zhruba za dvacet miliard korun. Číňané mají zálusk také na cestovní ruch, zemědělství nebo technologické firmy.Praha se má stát pro CEFC nástupní plochou do celé Evropy. Novotou svítící holešovický ArtGen, v němž bude mít centrálu také e-shop Mall.cz, na velkou část svých ploch nájemce teprve hledá.CEFC je šestou největší soukromou firmou v Číně a jednou z největších korporací na světě, která se zabývá mimo jiné finančnictvím, energetikou či infrastrukturouZatím tedy není klasickým akvizičním cílem investorů do výnosových realit. Podle některých názorů budou ale Číňané do centra pravděpodobně chtít nastěhovat také své další souputníky, kteří rozšiřují byznys na evropský kontinent.CEFC je šestou největší soukromou firmou v Číně a jednou z největších korporací na světě, která se zabývá mimo jiné finančnictvím, energetikou či infrastrukturou. Její roční obrat činí podle žebříčku Fortune Global 500 zhruba 34 miliard dolarů. Čínští investoři sypou peníze do evropských realit už asi dva roky.Zatím však v ohnisku jejich zájmu byly hlavně prémiové trhy typu Londýna či Paříže. V Česku dosud působili maximálně schovaní ve strukturách různých evropských fondů.Rusové již s nákupy začaliČíňané budou následovat Rusy, kteří již tuzemské komerční reality nakupovat začali. Nejvýznamnější zářez si zatím připsali v podobě lukrativního Slovanského domu v pražské ulici Na Příkopě. Spolu se skupinou FID za něj loni na podzim zaplatili devadesát milionů eur.Podle Jana Kovařínského, jehož poradenská firma JK Advisory se na prodeji Slovanského domu podílela, jsou ruští investoři v tuzemských komerčních nemovitostech mnohem aktivnější než kdy dříve.„V Rusku se část lidí s kapitálem obává dalšího vývoje a hodlá proto diverzifikovat svá aktiva. Česká republika je pro ně blízká a bezpečná a atraktivní země,“ sdělil Kovařínský. Kupců z Východu podle něj v tuzemsku bude dále přibývat. Doménou Rusů v České republice byly zatím jen nákupy bytů.90 milionů eur zaplatili ruští investoři za Slovanský dům v pražské ulici Na PříkopěVelkou akvizici udělala ruská skupina Gleden Invest, když loni koupila malostranský Hotel Augustine, jeden z nejlépe hodnocených hotelů v Česku. Zatímco Augustine už ale nese majiteli jistý výnos, prázdné bývalé sídlo IPB na Senovážném náměstí, které minulý rok koupil od skupiny J&T jiný ruský investor, si na svou slávu bude muset ještě počkat. Také z této budovy má být luxusní hotel.Na trhu se však již objevil také první případ, z něhož má ruský investor asi těžkou hlavu. Jen krátce poté, co Rus skrytý za rakouskou entitou koupil za sedmačtyřicet milionů eur v pražské ulici 28. října nově zrekonstruovaný Palác Rapid, odešel z něj klíčový nájemce Julius Meinl se svou velkoprodejnou prémiových potravin. Budova tak už měsíce zeje prázdnotou.

14. 4. 2015 - PSJ opraví ubytovny pro vědce v CERN

Stavební společnost PSJ do konce června přestaví 72 pokojů pro vědce působící v centru Evropské organizace pro jaderný výzkum, známé pod zkratkou CERN, nedaleko Ženevy. Kvůli zakázce za 1,5 milionu eur (v aktuálním přepočtu 41 milionů korun) se firma PSJ utkala s konkurenty z několika evropských zemí. Vyhrála díky nejnižší cenové nabídce.Ubytovna v areálu CERN, kterou opraví PSJ„Zakázka pro takto prestižního zákazníka má velký referenční význam a zároveň ohromný potenciál s ohledem na další rekonstrukční práce, které se v rozlehlém areálu CERN v dohledné době chystají,“ uvedl Jaroslav Řičánek, projektový manažer PSJ.PSJ ve středisku CERN přestavuje část budovy číslo 38, kde je ubytování hotelového typu pro vědecké pracovníky. „Předmětem prací je rekonstrukce společných prostor a 72 malých bytových jednotek v příslušných patrech budovy, které nabízejí ložnici a jádro se sociálním zařízením,“ uvedl mluvčí firmy Miroslav Fuks.Čtěte reportáž E15: Vědci z Česka jsou v CERN vidětEvropská organizace pro jaderný výzkum sdružuje 21 členských zemí, mezi nimiž je i Česko. Je to nejrozsáhlejší výzkumné centrum fyziky částic na světě. Se zařízeními dostupnými v CERN pracují tisíce vědců. Rozsáhlý areál podle Fukse zahrnuje zhruba 400 budov a objektů.Společnost se značkou PSJ vznikla v roce 1990 a se svým holdingovým uskupením firem se podle mluvčího postupně zařadila mezi největší stavební skupiny ve střední Evropě. Konsolidované výnosy skupiny PSJ za rok 2014 převýší devět miliard Kč. V roce 2013 tyto výnosy meziročně klesly o 21 procent na 5,273 miliardy.

13. 4. 2015 - Nejdražší pronájem kanceláří je v Londýně, Praha naopak zlevňuje

Londýn si s velkým náskokem udržel pozici nejdražší kancelářské metropole světa. Nájemci tam za metr čtvereční platí ročně průměrně 2344 eur (64 565 korun). Druhá pozice patří Hongkongu (1636 euro) a třetí New Yorku (1162 eur). V Praze stojí pronájem nejlepších kanceláří 308 eur, což ji řadí na celkové 45. místo, přičemž již druhým rokem klesá. Vyplývá to ze studie Nejdražší kanceláře světa, kterou zveřejnila realitní poradenská společnost Cushman & Wakefield (C&W).
„Zatímco náklady na pronájem kanceláří ve světě rostou, ve většině evropských zemí včetně České republiky je situace spíše opačná. V Praze v posledních dvou letech v souvislosti s mohutnou výstavbou kleslo nájemné zhruba o sedm procent, což se pochopitelně promítá i do celkových nákladů na pronájem kanceláří,” řekla vedoucí kancelářského oddělení v pražské kanceláři C&W Radka Novak.
Celková výměra moderních kancelářských ploch v Praze přesáhla na konci roku 2014 tři milióny metrů čtverečních. Bez nájemce bylo 463 300 metrů čtverečních, tedy 15,3 procenta prostor. Podle Prague Research Forum se letos plánuje dokončení dalších 183 000 metrů kancelářských prostor.
V Praze dosáhlo nájemné nejvyšší hladiny v roce 2008, kdy se v nejprestižnějších lokalitách v centru účtovalo okolo 23 eur/m2/měsíc. V letech 2009-2012 se drželo stabilní na úrovni 21 eur, což lze přičítat ekonomické krizi a omezené aktivitě developerů v centru města. V roce 2013 mírně pokleslo z důvodu očekávání přehřátí kancelářského trhu v Praze v souvislosti s mohutnou plánovanou výstavbou. Ke konci roku 2014 se na nejlepších adresách platilo 19,50 eur/m2/měsíc. „V letošním roce očekáváme, že nominální nájemné může ještě trochu poklesnout. Kromě nově dokončených budov totiž do boje o nájemce zasahují i sekundárně uvolněné budovy, které umí nabídnout kvalitní prostory za velmi atraktivní ceny. Majitelé tak musí bojovat o nájemce i enormními pobídkami v podobě odpuštěného nájemného nebo příspěvků na vestavbu,“ uzavírá Novak.

9. 4. 2015 - YIT koupila obří brownfield v Praze. Postaví zde byty

Stavitel nových bytů YIT Stavo koupil od developerské firmy Imos development více než sedmihektarový pozemek na pomezí pražských Vysočan a Hloubětína. Deníku E15 to potvrdily obě strany. Pro developera z finské skupiny YIT to bude dosud největší projekt v Česku, bude čítat 900 bytů. Stavbu první etapy chce developer začít ještě letos. Celková investice do takového projektu se obvykle počítá na několik miliard korun.    Na financování používají Finové výhradně vlastní zdroje, podobně jako například developerské části stavebního obra Skanska. „Rozhodnutí o prodeji projektu odpovídá strategii a záměrům naší firmy,“ sdělila Hana Vyplelová, obchodní ředitelka Imosu development, firmy ovládané jihomoravským stavebním magnátem Jiřím Rulíškem. Ten je též největším akcionářem celé skupiny Imos. Výši transakce původní ani nový vlastník nekomentovali. Podle zdroje z trhu stál projekt řádově stovky milionů korun.Nový projekt YIT se nachází mezi ulicí Kolbenova a říčkou Rokytka, jejíž okolí si developeři velmi oblíbili. Proto se také dostal do hledáčku většiny velkých investorů. „Rezidenční developeři získali důvěru v budoucí velký potenciál průmyslové oblasti Vysočan a postupně zde investují do brownfieldových lokalit a připravují jejich dlouhodobý rozvoj,“ uvedl vedoucí prodejů a akvizic v poradenské společnosti CBRE Jan Hospodář.Čtěte více: Vladimír Dvořák: V Praze ještě posílímeParcela se nachází na místě zaniklé prvorepublikové kolonie nazvané Čína. Svépomocné stavby, původně vznikající z vyřazených železničních vagonů, sloužily jako nouzové bydlení pro chudé. Později se v lokalitě nacházela zahrádkářská kolonie.Velcí developeři "vyrazili na nákupy"Svoji aktivitu na realitním trhu zvýšili v akvizicích pozemků na výstavbu nových bytů i další hráči. Aktuální zpráva o nákupu velkého projektu v Praze 9 ze strany YIT Stavo přichází jen krátce po informaci o podobné transakci společnosti Ekospol realitního podnikatele Evžena Korce. Ten koupil od skupiny CTY projekt na více než osm stovek bytů v Praze v Hostivaři.Velký přírůstek do portfolia vykázala nedávno také společnost Skanska Reality, která se rovněž zaměřuje na výstavbu bytů. Od společností Karlín Group a Ungelt Partners získala rezidenční projekt River Gardens Východ v Karlíně, v němž vznikne více než pět set bytů.Největším „vysavačem“ pozemků v metropoli je tradičně Central Group miliardáře Dušana Kunovského. Ten zatím letos oznámil jen nákup dvou menších pozemků v Horních Měcholupech a Stodůlkách. Na akvizice má ale pro tento rok vyčleněno 1,5 miliardy korun. Společnost YIT Stavo, která se postarala o nejnovější velkou akvizici, patří na tuzemském developerském trhu relativně mezi nováčky. Do Česka vstoupila v roce 2008. V Praze se ale rychle vypracovala mezi respektované hráče.

7. 4. 2015 - Neplacení nájemného

Platit nájemné spolu s náklady na služby je základní povinností nájemce bytu. Lidé si často myslí, že nebudou-li platit nájemné, čeká je pouze výpověď nájmu bytu. To je ovšem omyl. Je třeba si uvědomit, že se jedná o dluh jako každý jiný.
Pronajímatelé ve snaze předejít výpadkům plateb nájemného vyžadují složení kauce. Její maximální výše může dosahovat až šesti měsíčních nájmů. Málokdo však tak vysokou jistotu žádá a ještě méně lidí si může dovolit tak vysokou kauci zaplatit. Každopádně nejhorší možnou variantou je vzniklý problém s neuhrazeným nájemným neřešit. Podívejme se proto na to, co s sebou neplacení nájemného přináší.
Splatnost nájemného
Obecně je splatnost nájemného za byt stanovena zákonem tak, že se platí měsíc předem, nejpozději však do pátého dne v měsíci. Nicméně přednost má termín dohodnutý ve smlouvě. Je třeba počítat s tím, že nájemné se má za uhrazené až okamžikem, kdy částka dorazí pronajímateli. U bezhotovostní platby tedy až připsáním na jeho účet, nikoli okamžikem, kdy zadáte příkaz k platbě. Pokud neplatíte nájemné včas, dostáváte se jakožto dlužník do prodlení s plněním svých povinností. Není-li to způsobeno například tím, že pronajímatel peníze odmítá přijmout, nastupují pro vás níže popsané nepříznivé důsledky.
Úrok a poplatek z prodlení
Prvním z nich je právo pronajímatele účtovat vám úrok z prodlení. Výše tohoto úroku se vypočte součtem repo sazby stanovené Českou národní bankou a osmi procentních bodů, v současné době tedy činí 8,05 % z dlužné částky. Tento úrok je počítán ročně, avšak naskakuje každým uplynulým dnem, o který jste se zpozdili s platbou.Vedle toho vám hrozí i poplatek z prodlení, nezaplatíte-li náklady služeb spojených s užíváním bytu (například dodávky vody, tepla, provoz výtahu, osvětlení společných prostor v domě) ani do 5 dnů po jejich splatnosti. Poplatek z prodlení činí za každý den prodlení jedno promile dlužné částky, nejméně však 10  korun za každý i započatý měsíc prodlení.Záleží jen na pronajímateli, zda po vás vůbec bude úrok, příp. poplatek požadovat. Je to jeho právo, nikoli povinnost. Sice nejde o příliš vysoké částky, ale čím déle nájemné dlužíte, tím více nakonec zaplatíte.
Úhrada vzniklé škody
Jestliže opožděným nájemným vznikne pronajímateli škoda, může se domáhat i její náhrady v částce nekryté úrokem z prodlení. Pronajímatelé mohou však zapomenout na tolik oblíbenou pokutu v nájemní smlouvě. Zákon ji totiž zakazuje. Smluvní pokuta není nic jiného než paušálně vyčíslená škoda, která může, ale také nemusí pronajímateli v důsledku porušení vaší povinnosti vzniknout. Nelze si ji sjednat, a pokud takové ustanovení už v nájemní smlouvě máte, tak se k němu nebude přihlížet.
Výpověď nájemní smlouvy
Dalším mnohem závažnějším následkem dlouhodobého neplacení nájemného je výpověď nájemní smlouvy. Zákon dokonce poskytuje pronajímateli právo smlouvu vypovědět bez výpovědní doby, někdy označované jako okamžitá výpověď. Ta se odlišuje od běžné výpovědi právě tím, že nájem skončí doručením výpovědi, aniž by musela uplynout tříměsíční výpovědní doba, na kterou jsme všichni zvyklí. Tato výpověď přichází do úvahy jen pro zvlášť závažné porušení povinností nájemcem. Vyžaduje se, aby vás pronajímatel předem vyzval k doplacení dlužného nájemného. Běžně však neplacení nájemného představuje ne až tak závažné porušení smlouvy a za těchto podmínek poběží výpovědní doba v délce tří měsíců od začátku měsíce, který následuje po doručení výpovědi.Neplacení nájemného je důvodem k okamžité výpovědi nájemní smlouvy, pokud nájemce nezaplatil nájem a služby za dobu alespoň tří měsíců. Toto je třeba vykládat tak, že se nejedná o časový úsek, avšak o stanovení výše dlužné částky, kterou je třeba překročit. Pro podání výpovědi tedy nestačí, pokud jste po tři měsíce uhradili nájem pouze částečně a nikoli v plné výši, neboť dlužná částka nedosahuje výše tří měsíčních nájmů. Dluh zkrátka musí přesáhnout tuto hodnotu, aby pronajímatel mohl po právu vypovědět nájemní smlouvu bez výpovědní doby, což by znamenalo vaší povinnost předat byt bez zbytečného odkladu, nejpozději do jednoho měsíce.Pokud pronajímateli dlužíte na nájemném či službách, je třeba myslet též na to, že má právo zadržet movité věci, které v bytě máte.
Spor ohledně dlužného nájemného
V případě, že mezi vámi a pronajímatelem panuje spor ohledně výše nájemného, dává vám zákon možnost vyhnout se prodlení s placením nájemného. Jednoduše uložíte částku, alespoň ve sporné výši, do notářské úschovy, o čemž uvědomíte pronajímatele. Tímto jste splnili vaši povinnost a spor může pokračovat bez rizika výpovědi. To platí i při nesrovnalostech ve vyúčtování služeb. Spor nelze brát jako důvod pro neplacení nájemného.Výpověď nájmu a tedy ukončení nájemní smlouvy nelze rovněž v žádném případě chápat tak, že se tím dluh na nájemném maže. Maximálně skončí vaše právo byt užívat, ale dříve vzniklý dluh jste stále povinni uhradit. Vyhýbáním se této povinnosti se může situace jen více zkomplikovat. Pronajímatel se u soudu může domáhat svého nároku a celá částka se navýší též o náklady soudního řízení a následné exekuce.Pokud se ocitnete v situaci, kdy víte, že s vysokou pravděpodobností nebudete schopni nájem zaplatit, tak hra na mrtvého brouka nic nevyřeší, ale dohoda možná ano.
Problémy s bydlením? dTest vám poradí
Každý někdy zažívá nepříjemnosti týkající se bydlení, někteří se setkávají s problémy také jako nájemníci. Oblast nájemních vztahů je velice důležitá a zároveň složitá. dTest proto rozšiřuje činnost bezplatné spotřebitelské poradny i na tuto problematiku. Máte-li problém související s bydlením či nájemními vztahy, můžete se obrátit na naši poradnu na telefonním čísle 299 149 009. Je v provozu každý všední den od 9 do 17 hodin.

3. 4. 2015 - Ekospol koupil od CTY miliardový bytový projekt

Přední stavitel nových bytů Ekospol realitního podnikatele Evžena Korce udělal jednu z největších akvizic posledních let. Firma koupila od skupiny CTY významných postav slovenského byznysu Juraje Kamaráse a Ladislava Krajňáka projekt na více než osm stovek bytů v Praze v Hostivaři. „Celková investice do projektu bude dělat kolem 1,3 miliardy korun,“ řekl deníku E15 generální ředitel Ekospolu Korec. V tržbách přinesou hostivařské byty developerovi včetně daně z přidané hodnoty zhruba 1,6 miliardy.Plán počítá s rychlým tempem prodejů i výstavby. Společnost by totiž projekt ráda dokončila ve čtyřech etapách. Jen v první vrhne Ekospol letos v Hostivaři na trh 250 jednotek. Do podzimu by chtěl mít většinu z nich prodaných. Pokud záměr vyjde, budou je ještě tento rok následovat zhruba dvě stovky dalších.Ekospol sází na to, že brzy k projektu získá územní rozhodnutí. „Důležité je, že od všech orgánů státní správy máme kladná stanoviska,“ dodal Korec.Šest bytových domů o osmi až devíti nadzemních podlažích vznikne na téměř tříhektarovém pozemku, který CTY vlastní hned vedle svého tamního průmyslového areálu. Nový rezidenční komplex bude mít za souseda také hostivařské filmové ateliéry. Parcela byla původně součástí podniku TOS Hostivař.Trh s byty rosteNízké úroky hypoték a vyšší výnosy než u jiných investičních instrumentů rozhýbaly prodeje nových bytů v Praze. Loni se jejich prodeje v metropoli zvýšily o 19 procent na téměř šest tisíc novostaveb. To bylo více než před krizí. Letošní prodeje pravděpodobně zpomalí tempo. Developeři očekávají růst trhu zhruba o pět procent.Developer v Hostivaři nasadí agresivní cenovou politiku. V případě několika garsonek počítá dokonce s cenou pod milion korun. Podle Korce tomu společnost cíleně obětuje část zisku. Ekospol tak hodlá potrápit konkurenty. Mimo jiné společnost Finep, která v Hostivaři doprodává třetí etapu projektu Nad přehradou nebo finského developera YIT, jež má v lokalitě v prodeji ještě část bytů z projektu Koti Hostivař. Tvrdší souboj ale čeká Ekospol se společností Skanska Reality, jež právě v těchto dnech spustila prodej 139 bytů v projektu Terasy Strašnice.

2. 4. 2015 - Startuje Nová zelená úsporám 2015

Startuje Nová zelená úsporám 2015, od 1. dubna spouští ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí výzvu pro letošní rok. Ta se bude týkat rodinných domů v celém Česku a pak nově bytových domů v Praze. Celkem se rozdělí 1,1 miliardy korun, z toho je 600 milionů určeno pro majitele rodinných domů v ČR a 500 milionů Kč u bytových domů v Praze.
Program Nová zelená úsporám bude letos podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) jednodušší a otevřený širšímu okruhu žadatelů. Zaměří se i na ty, kteří chtějí provést jen menší opatření a nemají tolik peněz na zateplení celého domu.Po dlouhé době si mohou o příspěvek na zateplení či výměnu oken říci i majitelé bytových domů, ale jen v Praze (ve zbytku republiky budou k dispozici evropské fondy). Další novinkou například je, že žadatelé nebudou muset používat předepsané seznamy výrobků a firem.Program spustí ministerstvo a Státní fond životního prostředí už tuto středu. Skončí 31. října nebo dříve, pokud se vyčerpají peníze. Elektronický příjem žádostí začne 15. května.
Dotace i pro pražské bytové domy
Lidé opět mohou žádat o dotace na energetické úspory a zateplení pro rodinné domy po celé republice a poprvé po pěti letech pro pražské bytové domy. Celkem bude k dispozici zhruba 1,1 miliardy korun, z toho 600 milionů by mělo jít na rodinné domy a půl miliardy na pražské bytovky.Stát podpoří i opatření, které splní alespoň dvacetiprocentní energetickou úsporu - například kombinací výměny oken a jednoho dalšího dílčího opatření. Zavedením této možnosti se podle něj program otevře de facto bez rozdílu všem majitelům především rodinných domů.
Paušál na metr čtvereční
Pro letošní dotace změní i její výpočet, zavede se totiž takzvaný paušál na metr čtvereční. “V případě zateplení a výměny oken a dveří se paušálem rozumí jednotková dotace, která je poskytována na jeden metr čtvereční realizovaného opatření. Výše jednotkové dotace se liší dle typu upravované nebo měněné konstrukce. Jiná je pro okna, jiná pro fasádu a podobně. Platí, že čím lepší je konečný stav domu, tím vyšší je jednotková dotace,“ vysvětlil ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Valdman.
Kratší lhůta pro vyřízení
„Současné vedení ministerstva loni výrazně zrychlilo příjem žádostí, zjednodušilo administrativu i podmínky. K dalšímu zpřehlednění dojde i letos, což jednoznačně vítáme. Dobrou zprávou je i vyhlášení podpory pro bytové domy, zároveň jsme rádi, že podmínky pro rodinné domy zůstaly v podstatě stejné jako loni,“ míní ředitel aliance Šance pro budovy Petr Holub. Vláda také schválila změnu programového dokumentu NZÚ, na jehož základě může MŽP vyhlašovat výzvy až do roku 2021. Do programu NZÚ plynou peníze z aukcí emisních povolenek, výši výnosů ovlivňuje například kurz eura vůči koruně. Celková odhadovaná alokace programu na další výzvy nyní činí 27 miliard Kč. Od spuštění v roce 2008 rozdělil program mezi 74 tisíc žadatelů 20,2 miliardy Kč.
Jak o dotaci požádat?
Podat žádost o podporu mohou vlastníci (spoluvlastníci) bytových domů v Praze (fyzické i právnické osoby), vlastníci či stavebníci rodinných domů (fyzické i právnické osoby). Žádost se podává výhradně elektronicky na formuláři na webu novazelenausporam.cz.
Nová zelená úsporám v roce 2015 v kostce
V letošním roce bude rozděleno 1,1 mld. korun, z toho 600 milionů na rodinné domy a 500 milionů na bytové domy v Praze.Nově je možné získat příspěvek na menší energetické úpravy, tzv. dílčí opatření s podmínkou snížení tepelné potřeby (energie) o min. 20% (např. okna + dveře + dílčí zateplení).Nově je možné požádat o dotaci i na výměnu elektrického topení za tepelné čerpadlo.Nově je možnost realizovat úsporná opatření i v rodinných domech nad 350 m2.Pokračujeme v jednoduché administrativě programu – méně dokladů, méně ověřených kopií, méně papírování.Rychlejší administrace – 3 týdny na schválení žádosti, 3 týdny na kontrolu dokumentace a výpočet výše dotace, 3 týdny na vyplacení dotace.Nově není třeba použít předepsané seznamy výrobků a firem, ale je potřeba dodržet požadavky na technické parametry.Výše dotace u rodinných domů až 50%, u bytových domů až 20% z výdajů, tzn. až stovky tisíc korun u RD a až milionové částky u BD, max. výše podpory u RD 5 mil. Kč, u BD 10 mil. Kč.Realizace podporovaných opatření v RD nacházejících se v Moravskoslezském a Ústeckém kraji je zvýhodněna zvýšením dotačních částek o 10% (zvýhodnění se nevztahuje na dotaci na zpracování odborného posudku a zajištění technického dozoru stavebníka).Kompletní podmínky najdou žadatelé od 1. dubna 2015 na stránkách programu.Žádosti budou moci žadatelé podávat elektronicky od 15. května do 31. října 2015 do 12h tamtéž.

1. 4. 2015 - Nový fond RSJ nakoupí komerční reality za miliardy

Skupina RSJ rozjíždí nový realitní fond RSJ Investment, který bude investovat do tuzemských komerčních nemovitostí až čtyři miliardy korun. Zhruba miliardu dodá z vlastních zdrojů. Mimo jiné to budou peníze burzovního obchodníka a filantropa Karla Janečka a dalších velkých akcionářů skupiny – Václava Dejčmara, Tomáše Janečka a Libora Winklera. Zbytek peněz získá fond z bank.
Pro RSJ to bude poprvé, co se do této realitní sféry pustí. Zatím investovala jen do středních a menších developerských projektů. „Problém je, že peníze uložené u bank nebo ve státních dluhopisech v současnosti prakticky nevynášejí. Proto jsme k developmentu potřebovali ještě něco dalšího,“ vysvětluje ředitel RSJ Private Equity Lukáš Musil.Akvizičním cílem fondu budou například kancelářské budovy se stabilními nájemci a dobrou obsazeností. Lovit bude fond také na nejprestižnějších nákupních třídách typu pražské ulice Na Příkopě nebo Pařížské, bránit se nebude ani hotelům. „Zaměřovat se budeme na výnosové nemovitosti se silným cash flow, zatím hlavně v Praze,“ upřesňuje Musil. „Zpravidla půjde o investice od deseti milionů eur výše.“U každé z nemovitostí fond počítá, že čtvrtinu investice pokryje ze svého a zbytek bude úvěr. Roční návratnost vlastního kapitálu fondu by se měla pohybovat kolem osmi procent. Strategií fondu přitom podle Musila bude koupit a dlouhodobě držet. „Nemáme ani exitový horizont. Klidně to může být osm, deset i více let. Zatím totiž nemáme problém s likviditou.“Musil připouští, že fond se chystá pustit i do velmi agresivních transakcí. „To znamená, že se můžeme bavit o počátečním výnosu z kupovaného aktiva kolem pěti procent. Nehodláme ovšem nikoho cenově přebíjet.“

 
Počet návštěv: 142884357 | RealityPro © All rights Reserved
TOPlist