Pojištění

LRG důmChraňte svůj domov - důležité tipy, jak postupovat při pojištění domácnosti a rodinného domu. Více informací naleznete zde!

 

1. Pojištění domácnosti a pojištění nemovitosti nejsou jedno a totéž. Pojištění nemovitosti se vztahuje na stavební součásti objektu – okna, dveře, malbu, podlahy, střechu, atp. Pojištění domácnosti se sjednává pro obsah bytových jednotek – vybavení domácnosti. Jde tedy o dva různé druhy pojištění.

2. Na jaká rizika si dát pozor? Vždy se vyplatí pojištění proti přírodním živlům, požáru, vodovodním škodám a proti vloupání. Základní struktura pojišťovaných rizik se nemění, ale průběžně přibývají užitečné novinky. Češi například v posledních desetiletích stále více „bydlí“ na zahradách. Proto je dobré myslet i na ochranu zahradního nábytku, grilů, bazénů a zahradní techniky. Pojistit lze také ozdobné zídky, jezírka, sochy, dlažby nebo dětská hřiště. V domácnosti lze pojistit i zásoby potravin v ledničkách a mrazácích. Dojde-li ke škodě na vodovodním potrubí, zaplatíme i účet za vodu, která kvůli tomu vytekla.Pro nemovitosti je důležitá ochrana proti sprejerům, proti škodám klováním ptáků do fasády a zateplení domu anebo proti škodám způsobeným hlodavci Virtuální prohlídka všech rizik zde!

3. K pojištění dnes už standardně patří asistenční služby. Asistenční servis pro případ nouze, havárií nebo závad spojených s bydlením je důležitou součástí pojištění. Požádat o službu můžete například instalatéra, elektrikáře, plynaře nebo zámečníka. 4. Vhodné zabezpečení může zlevnit pojištění.Určitě se vyplatí svůj majetek dobře chránit a investovat do bezpečnostních dveří, případně zabezpečovacích systémů napojených na nepřetržité střežení. Ale i jednodušší systémy jsou dnes k dostání za příznivou cenu a umí hlásit poplach majiteli na mobil. Vhodně zvolenou kombinací zámků, zabezpečení a mechanických zábran (mříže, rolety, apod.) můžete dosáhnout zlevnění pojištění v řádu několika desítek procent.

5. Vyhněte se podpojištění. Pojistné částky, na něž je pojištění sjednáno, by měly být přiměřené. Jak ale odpovědně stanovit správnou výši pojistné částky? Pomůže „katastrofická“ představa: kdyby celá domácnost nebo i celý rodinný dům lehla popelem, jaká částka by byla potřeba ke kompletní obnově tak, abyste si udrželi dosavadní standard bydlení? Taková suma by měla být sjednána v pojistné smlouvě.

6. Aktualizujte pravidelně své pojistné smlouvy na domácnost a dům. Doporučujeme aktualizovat pojištění vždy po skončení významného zásahu do kvality bydlení a jinak alespoň jednou za dva až tři roky. Tak je možné vyhnout se efektivně podpojištění, o kterém byla řeč v předchozím odstavci.


7. Na pojištění je třeba myslet i při změně majitele nemovitosti. Každý rok změní majitele deseti- až statisíce nemovitostí. Každá taková změna přináší nutnost sjednání nové pojistné smlouvy. Stane-li se někdo nájemcem bytové jednotky, měl by i on uzavřít pojištění domácnosti pro své vybavení bytu. Majitel (pronajímatel) neručí za vybavení pronajatého bytu. Nenese ani odpovědnost za škody, které může jeho nájemník provozem domácnosti způsobit jiným obyvatelům domu.

 

 
Počet návštěv: 179785282 | RealityPro © All rights Reserved
TOPlist