červenec 2016

28. 7. 2016 - Metro překáží obřímu projektu Penty u Masaryčky

Pražský dopravní podnik trvá na tom, že stavba kancelářského komplexu u Masarykova nádraží nesmí zasáhnout provoz a konstrukci metra. Developeři ze skupiny Penty tak přijdou o část parkovišť.      Když jeden z nejbohatších Čechů Marek Dospiva v květnu představoval projekt na výstavbu nové byznysové čtvrti kolem Masarykova nádraží v Praze, vypadalo to, že stačí už jen kopnout do země. Rychle však na povrch vyplavaly trable s částí pozemků, které pro stavbu ještě zbývá vykoupit.To však není poslední komplikace pro výstavbu „Dospivovy ulice“. Developer řeší rovněž mělce zahloubené metro linky C v úseku z Florence na Hlavní nádraží. Vede právě pod kolejemi Masaryčky. V lokalitě je navíc velký podzemní prostor technického zázemí metra.
„Určitě se o tom jak s dopravním podnikem, tak s technickou správou komunikací bavíme. Zatím máme jen hmotovou studii, ale o limitech samozřejmě víme. V technickém řešení zohledníme uložení metra i prostory technického zázemí,“ sdělil mluvčí Penty Ivo Mravinac.Podívejte se na vizualizace projektu u Masarykova nádraží:
Podmínkou pro stavbu ze strany Dopravního podniku hlavního města Prahy je, že se nesmí dotknout provozu metra ani jeho konstrukce. „Penta projednává možnou výstavbu v blízkosti konstrukcí metra se společností Metroprojekt Praha, ale projektová dokumentace zatím na dopravní podnik nebyla předložena,“ uvedl mluvčí DPP Jiří Štábl. Pro projekt to znamená, že v některých budovách nebude možné jít příliš do hloubky s podzemními podlažími. V nich obvykle bývají parkoviště.Nemenší komplikaci pro Pentu znamená, že nakreslila projekt i na parcelách, které jí nepatří. Jeden takový pozemek náleží provozovateli autobusového nádraží Florenc, společnosti ČSAD Praha Holding, druhý na opačné straně Masaryčky vlastní Česká pošta.
„S oběma subjekty jsme v kontaktu, u jednání tohoto typu je zpravidla zapotřebí počítat s delším časovým horizontem. ČSAD jsme už skutečně dali nabídku na odkup pozemků, pro Českou poštu nabídku připravujeme,“ dodal zástupce Penty. Zástupci ČSAD Praha však tvrdí, že kdysi sice nabídku od Penty dostali, ale s nikým teď nejednají a prodávat nechtějí.Projekt Penty počítá se vznikem devadesáti tisíc metrů čtverečních kanceláří. Výstavba bude rozdělena na etapy. Dokončení poslední plánuje investor na rok 2023.

27. 7. 2016 - Obecní byty v Praze 2 jdou do aukce pro všechny zájemce

Veřejnou aukci obecních bytů na Vinohradech a Novém Městě uspořádá radnice Prahy 2. Jde o pilotní fázi prodeje městských bytů. Byt si bude moci koupit kdokoliv, nejen obyvatelé druhé městské části. Praha 2 už v minulosti privatizovala byty jejich nájemníkům.
„V této pilotní fázi se to týká osmi bytů v oblasti Vinohrad a Nového Města,“ uvedla mluvčí radnice Lenka Prokopová. Jde o byty v Římské a Italské ulici na Vinohradech a v Sokolské ulici a na Masarykově nábřeží na Novém Městě.
Zájemci budou moci nabízené byty navštívit od čtvrtka 28. července. Podrobné informace k aukcím a prohlídkám bytů jsou na webových stránkách městské části www.praha2.cz v sekci prodej bytů.Druhá městská část se v minulosti zbavovala bytů zejména v rámci privatizace. Proti způsobu prodeje se i protestovalo, zejména před volbami v roce 2010 se z prodeje stalo předvolební téma. Části obyvatel vadila pravidla prodeje, kdy se radnice rozhodla některé bytové domy neprodávat. Za privatizaci se tehdy konalo několik demonstrací.

26. 7. 2016 - Dražba Krejčířovy vily se zopakuje, nikdo neměl zájem

Do dražby menší z vil uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře v Černošicích se nepřihlásil žádný zájemce. Dražba se měla uskutečnit dnes, vyvolávací cena byla 17,2 milionu korun. Podle realitního odborníka byla cena nadhodnocená.    „Dražební jednání se sice uskutečnilo, ale bylo ukončeno. Další vývoj bude takový, že exekutor nařídí novou dražbu, kde stanoví nižší cenu,“ řekl mluvčí Exekutorské komory David Sahula.Předmětem dražby byla vila v Karlštejnské ulici se zastavěnou plochou 252 metrů čtverečních. Vila byla postavena ve 30. letech 20. století. Podle znaleckého posudku byla postavena jako rodinné sídlo. Soudní odhadce stanovil cenu dvoupatrového domu na 25,8 milionu korun, vyvolávací cena byla dvoutřetinová. Nová vyvolávací cena bude podle Sahuly poloviční ze stanovené ceny, tedy 12,9 milionu korun.Kdy se opětovná dražba uskuteční, spekulovat nechtěl. „Krejčířovi zástupci se totiž odvolávají proti všemu, takže se to prodlužuje. Jejich chování hraničí s obstrukcemi,“ uvedl Sahula. Dražba se původně měla konat 14. června, o odročení tehdy požádal věřitel, který chtěl více času.
Výkonný ředitel realitní kanceláře Reality IQ Ondřej Mašín řekl, že spekulanti čekají na nižší vyvolávací cenu ve druhém kole dražby. „Pokud by měl exekutor zájem na tom, aby byl dům vydražen za co nejvyšší možnou cenu, tak by mohl zvážit investici pár desítek tisíc korun do úklidu a běžné údržby, prodeji by to rozhodně svědčilo. V současném stavu vily požadovaná cena 17,2 milionu korun odpovídající není,“ uvedl Mašín.Exekutoři chtějí vydražit také větší Krejčířovu vilu, která je od té první jen několik stovek metrů a jejíž hodnotu znalci odhadují zhruba na 400 milionů korun. Stavba je známá tím, že odtud v roce 2005 Krejčíř při domovní prohlídce utekl policistům. Objekt je napsaný na Krejčířovu manželku Kateřinu, která se vilu snažila z exekuce vyloučit. Tvrdila, že je jen její a že ji koupila za 23 milionů korun, které dostala od Krejčířova otce. Soud tomu ale neuvěřil. Na konci června rozhodl, že nemovitost považuje za společné jmění manželů, na které se exekuce vztahuje.Krejčíř v roce 2005 uprchl z Česka při domovní prohlídce černošické vily. Od roku 2007 žije v Jihoafrické republice, od listopadu 2013 je ve vazbě. V JAR čelí řadě obvinění, k verdiktu zatím dospěl pouze jeden jeho případ. Dostal 35 let vězení za únos a mučení Bhekiho Lukheleho, bratra drogového dealera, který údajně zmizel i s 25 kilogramy pervitinu. V Česku byl Krejčíř mezitím odsouzen 15 rokům vězení za více než půlmiliardový daňový únik, snahu o vytunelování státního podniku Čepro, přípravu vraždy celníka a další delikty.

25. 7. 2016 - Skanska: Brexit poškodí výstavbu ve Spojeném království

Nejistota spojená s rozhodnutím Británie opustit Evropskou unii má negativní dopad na stavební sektor v této ostrovní zemi. Uvedla to dnes největší skandinávská stavební společnost Skanska, která ve Spojeném království vytváří více než desetinu svých tržeb.Britové se pro odchod své země z Evropské unie vyslovili v červnovém referendu. „Před hlasováním o brexitu se soukromí developeři nacházeli ve vyčkávacím režimu a nebyli ochotni zahajovat nové projekty. Po referendu tento obezřetný přístup pokračuje,“ řekl podle agentury Bloomberg generální ředitel Skansky Johan Karlström.
Skanska by podle Karlströma nicméně mohla těžit z případného přesunu podniků z Británie. „Pokud budou firmy přesunovat aktivity z Londýna do jiných částí Evropy, mohla by mít dobrou pozici města jako Varšava a Praha. A tamní nárůst poptávky po realitách by pro nás byl příznivý,“ uvedl šéf Skansky, která patří k největším stavebním a developerským společnostem v České republice.
Skanska dnes rovněž oznámila, že její provozní zisk ve druhém čtvrtletí dosáhl 1,66 miliardy švédských korun (téměř pět miliard korun). Zůstal tak zhruba na úrovni ze stejného období loňského roku. Zaostal však za očekáváním analytiků, kteří jej podle průzkumu agentury Reuters odhadovali na 1,77 miliardy švédských korun.

22. 7. 2016 -  Tesco prodalo nákupní centrum v Liberci, za víc než dvě miliardy

Britská společnost Tesco prodala v Liberci nákupní centrum Forum. Realitní společnost Rockcastle za něj zaplatila 80 milionů eur (2,161 miliardy korun), sdělila Markéta Miková z poradenské společnosti JLL.      Forum se v Liberci stavělo v letech 2007 až 2010. Obchodní centrum za 1,7 miliardy korun nahradilo bývalý obchodní dům Ještěd ze 70. let minulého století. Investorem výstavby byla společnost Multi Development, Tesco se majitelem nákupního centra stalo v roce 2011.Forum s obchodní plochou 47 tisíc metrů čtverečních každoročně navštíví přes 12 milionů lidí. „Forum Liberec je vynikající regionální nákupní centrum, které těží ze své lokality v centru města a navíc v těsné blízkosti stanic městské i dálkové hromadné dopravy,“ uvedla Hana Kollmannová z investičního oddělení JLL, která působila jako poradce při obchodu pro firmu Rockcastle.
Podle Mikové je strategií firmy Rockcastle vytvořit portfolio maloobchodních nemovitostí v Polsku, České republice a v Maďarsku, a to formou akvizic existujících nemovitostí a nákupem pozemků. Rockcastle zatím získal šest nákupních center v Polsku a akvizicí Fora Liberec vstoupil na český trh.Mluvčí Tesco Václav Koukolíček uvedl, že prodej libereckého Fora souvisí s hledáním různých možností jak uvolnit zdroje, které má firma v obchodních domech a jejich zpětným investováním do služeb pro zákazníky. Prodejna Tesco ve Foru zůstane, zabírá asi deset tisíc metrů čtverečních ve dvou patrech nákupního centra. „Obchodní dům Tesco v Liberci bude nadále pokračovat ve svém provozu jako doposud a Tesco se stává klíčovým dlouhodobým nájemcem pro nového majitele,“ dodal Koukolíček.

21. 7. 2016 - Klášter na náměstí Republiky patří slovenskému miliardáři Fiľovi

Majitelem bývalého kláštera na pražském náměstí Republiky je slovenský miliardář Milan Fiľo. Vyplývá to z loňské účetní uzávěrky jeho společnosti Eco-Invest, informují Hospodářské noviny. Fiľo se k vlastnictví nemovitosti nechtěl oficiálně přiznat. Areál loni koupila od státu za 790 milionů korun společnost Lagerris, za kterou ale vystupovali právníci.    Dražbu objektu vyhlásil Úřad pro zastupování státu ve věci majetkových. Zúčastnili se jen tři zájemci, Lagerris ji získal za vyhlašovací cenu. Podle odborníků na reality je ale i ta přemrštěná, protože jde o památkově chráněný objekt, který lze předělat ke komerčnímu využití.„V roce 2015 společnost koupila 100 procent podílu ve společnosti Lagerris za 73 828 eur,“ píše se v účetní uzávěrce Eco-Invest. Suma v přepočtu zhruba dvou milionů korun je podle HN zřejmě odměna, kterou získala jedna ze společností z okruhu advokátní kanceláře Havel, Holásek & Partners, která původně založila Lagerris. Z uzávěrky také vyplývá, že nákup Eco-Invest financoval z vlastních zdrojů, Lagerrisu poskytl bezúročnou půjčku.
Podle zdroje HN koupil Fiľo bývalý klášter jako dlouhodobou investici. Jedna z jeho společností také provozuje v přilehlém domě U Hybernů muzikálové divadlo. Budovu vlastní zadlužený Státní fond kultury, ministerstvo kultury loni uvažovalo, že ji prodá. „Tato myšlenka byla zatím opuštěna,“ sdělila mluvčí ministerstva Simona Cigánková.

20. 7. 2016 - Banky přitvrdí vůči hypotečním klientům, zpřísní požadavky pro půjčky

Dosáhnout na hypotéku bude po zbytek roku stále obtížnější. Takřka čtvrtina bankéřů podle České národní banky plánuje už během léta v souvislosti s novým zákonem o úvěru zpřísnit podmínky pro poskytování půjček na bydlení. Ještě zásadnější obrat má přijít v závěru roku, kdy tuzemské banky ve svém byznysu naplno zohlední požadavky regulátora na obezřetné hypoteční financování
.„Celých 22 procent bankovního trhu očekává během třetího čtvrtletí u úvěrů na bydlení zpřísnění standardů,“ uvádí červencová zpráva ČNB o vývoji úvěrových podmínek v 21 domácích bankách. Přístup bank se mění už nyní, zatím především vůči zájemcům mimo zaměstnaneckou sféru.„Část bank už přestala poskytovat hypotéky bez dokladování příjmů, změny registrujeme u některých bank také v neakceptaci doplňkových zdrojů příjmů, jako jsou budoucí příjmy z pronájmu nebo příjmy počítané z obratu vlastněné společnosti. Banky je dříve zahrnovaly do hodnocení bonity klienta,“ uvedl Luboš Svačina z Golem Finance.
Hlavní vlnu zpřísňování očekávají experti nicméně až v posledním čtvrtletí, kdy bude muset bankovní sektor zareagovat na doporučení ČNB, které od prvního října snižuje maximální výši poskytnutého hypotečního úvěru ze současných sta procent hodnoty nemovitosti na 95 procent. „V této souvislosti připravuje změny i Komerční banka,“ říká mluvčí ústavu Pavel Zúbek. „Zejména méně bonitní zájemci žádající větší úvěr by měli hypotéku uzavřít do konce září,“ dodává Svačina.Nový úvěrový zákon bude podle znalců klást podstatně větší důraz na dokazování schopnosti splácet půjčku. „Banky budou výrazně hlouběji zkoumat peněžní toky rodiny a budou blíže posuzovat příjem žadatelů,“ vysvětluje analytička Partners Lucie Drásalová.Větší požadavky na banky totiž bude mít i ČNB. Úvěrové instituce jí budou muset důkladněji prokazovat adekvátnost poskytnuté hypotéky tomu kterému klientovi. „Příjem tak musí být stabilní, dlouhodobý, udržitelný, a hlavně doložitelný,“ dodává Drásalová.

19. 7. 2016 - Na realitním trhu vypukl boj o centrály velkých poradců a Cetinu

V realitním byznysu se objevilo několik velkých poptávek po nových kancelářích kolem deseti tisíc metrů čtverečních, kterých bývá do roka jen několik. Bojovat o ně budou developeři typu J&T nebo Skanska Property.
V Praze se mezi staviteli administrativních center potichu rozhořel boj o tři velké zájemce o pronájem nových kanceláří. Stěhování zvažují poradenské společnosti Deloitte a KPMG, do nového se přesune telekomunikační firma Cetin.Tento typ firem si bere kanceláře nejméně na pět let. Za tu dobu zaplatí na nájemném stovky milionů korun. Sehnat takového nájemníka je pro vlastníky realit terno i kvůli tomu, že kromě nájmu jim zvýší i hodnotu nemovitosti při prodeji. Obsadí totiž velkou část budovy a kontrakt podepisuje na dlouho.

V Cetinu již rozhodnutí o stěhování padlo. “Cetin se plánuje přibližně za rok odstěhovat z budovy v Olšanské ulici. Budova nám nevyhovuje jak z technologického, tak ekonomického hlediska,” řekla mluvčí firmy Tereza Gáliková. Společnost ze skupiny PPF v současnosti shromažďuje požadavky, které bude na novou centrálu mít.V případě Deloitte a KPMG je ještě možné, že zůstanou u svých současných domácích. “Patnáct let je zhruba doba, kdy začíná kancelářská budova zastarávat a je potřeba provést zásadnější rekonstrukci. Tato doba uplyne v případě našich kanceláří příští rok. Zvažujeme jak možnost přestěhování do nových prostor, tak setrvání ve stávající budově po rekonstrukci,” uvedl mluvčí KPMG Ivo Půr.Společnost dokonce zkoumá možnost rekonstrukce za plného provozu. “Koncem letošního roku, bychom měli mít kvantifikovány všechny varianty a podle toho se rozhodneme,” dodal Půr.
Větší než Amazon

Podobně je na tom i konkurenční Deloitte. “Zvažujeme různé varianty včetně možnosti přesunu do nových prostor,” sdělil provozní ředitel Deloitte Jan Stehlík.Deloitte počítá s případnou změnou sídla v horizontu dvou a více let. Což je přesně ten čas, kdy si může rezervovat místo v projektu, který se třeba teprve začíná stavět a získat tak od developera výhodnější podmínky a pobídky. Například několika měsíční nájemní prázdniny nebo příspěvek na úpravu kanceláří.Deloitte si aktuálně pronajímá kolem devíti tisíc metrů čtverečních kanceláří, KPMG ještě o dva tisíce metrů více. U každé z nich je to výrazně více, než kolik si pronajal například Amazon v Dejvicích pro svou mezinárodní centrálu.Díky konkurenčnímu prostředí očekáváme, že pobídky budou stále stejně atraktivní jako v uplynulých letech a budou tak dostatečně motivující k přesunu“Velké společnosti, které zvažují stěhování v horizontu let 2017-2108 mají určitě z čeho vybírat. Díky konkurenčnímu prostředí očekáváme, že pobídky budou stále stejně atraktivní jako v uplynulých letech a budou tak dostatečně motivující k přesunu,” komentuje situaci na trhu Radka Novak, vedoucí kancelářského týmu v poradenské společnosti Cushman & Wakefield.Aktuálně se v metropoli staví několik velkých administrativních center. Jeden komplex nazvaný Rustonka vzniká v režii skupiny J&T u stanice metra Invalidovna. V atraktivním Karlíně staví také izraelský developer AFI Europe projekt Butterfly. Další kanceláře nesoucí jméno Five staví na místě někdejší tramvajové vozovny na Smíchově společnost Skanska Property.

14. 7. 2016 - Babišův Hartenberg investuje do realit, koupil kanceláře v Ostravě

Novým majitelem komplexu Orchard, který patří k nejmodernějším kancelářským prostorům v Ostravě, se stal investiční fond Hartenberg Holding. Získal stoprocentní podíl ve společnosti Portal Investments, která je jediným vlastníkem Orchardu. Konečnými vlastníky Hartenberg Holdingu jsou ministr financí Andrej Babiš (ANO) a Jozef Janov, který je řídícím partnerem fondu.Komplex postavila blízko centra Ostravy zhruba za 50 milionů eur (podle současného kurzu 1,35 mld korun) česko-irská developerská společnost Red Group. Dokončila ho v roce 2009. Tři budovy zahrnují 36 tisíc metrů čtverečních moderních kancelářských ploch třídy A. Každá budova má pět nadzemních a jedno podzemní podlaží s celkovou kapacitou 12 tisíc metrů čtverečních kanceláří, které jsou přizpůsobitelné individuálním požadavkům nájemníků. K dispozici jsou parkovací plochy a skladovací prostory. V komplexu sídlí například dopravní společnost AWT, servisní centra tam mají Okin BPS nebo Siemens.Pro Hartenberg, který investuje do společností ve středoevropském regionu, především v České republice, na Slovensku a v Polsku, je Orchard první investicí do nemovitostí. „Orchard splňuje naše hlavní investiční realitní kritéria tím, že poskytuje různorodou směs domácích a mezinárodních nájemníků a také silný a stabilní finanční tok. Na projektu budeme dále spolupracovat se zkušenou správcovskou společností Red Group,“ uvedl hlavní analytik Hartenbergu Byron Barker.
Fond podle něj zkoumá český a slovenský realitní trh a hledá další příležitosti k investicím. „Naším cílem je v nadcházejícím roce až dvou investovat do několika dalších nemovitostí v oblasti kanceláří a nákupních center na základě aktuální situace na trhu,“ uvedl Barker.Fond Hartenberg disponuje asi pěti miliardami korun. Investuje do společností s hodnotou 40 milionů až 200 milionů eur.Batalová uvedla, že od svého založení v roce 2013 Hartenberg vstoupil do tří velkých oblastí investic. První je FutureLife, přední česká a slovenská síť klinik zaměřujících se na asistovanou reprodukci a genetiku. Druhou oblastí je biotechnologická společnost Imunoglukan a třetí Good Food, významný evropský výrobce rýžových vaflí.

13. 7. 2016 - Brexit nám pomůže, věří si německé realitky

Německé realitní kanceláře si od vystoupení Británie z Evropské unie slibují zvýšení poptávky po kancelářských nemovitostech v Německu na úkor Británie. Plyne to z ankety poradenské společnosti EY u 555 německých realitních firem. Mezinárodní realitní poradci ale zatím žádný zvýšený zájem o kancelářské reality v Německu nepozorují, uvedla agentura Reuters. Podle ankety EY si 57 procent německých investorů, realitních kanceláří a poradenských firem v oboru myslí, že takzvaný brexit podpoří německý realitní trh, zatímco 91 procent očekává oslabení britského trhu. Německé finanční centrum Frankfurt doufá, že se do něj přestěhuje z Londýna asi 10 tisíc bankéřů, kteří prý budou chtít zůstat na území EU.Mezinárodní konzultační společnosti v oboru realit Jones Lang LaSalle (JLL) a CBRE nicméně uvádějí, že žádný růst poptávky po kancelářských prostorách v Německu nezaznamenaly a že žádní firemní zájemci je ohledně možnosti přemístění aktivit nekontaktovali.„Je ohledně toho spousta dohadů, ale nic konkrétního, protože není kam spěchat - brexit bude dlouhý proces s nejistým výsledkem,“ řekl minulý týden šéf německé pobočky CBRE Carsten Ape.

Více než 80 procent respondentů ankety EY si myslí, že rozhodnutí o odchodu z EU může podkopat ceny britských nemovitostí a objem obchodů na britském trhu. To ale může být pro přehřívající se realitní trh v Británii vítané ochlazení.Mezinárodní měnový fond (MMF) už před dvěma roky upozornil, že rychle rostoucí ceny na britském realitním trhu mohou ohrozit růst tamní ekonomiky. Na tomto trhu se podle fondu objevily typické znaky úvěrové bubliny, centrální banka by proto měla včas zasáhnout omezením poskytování hypoték nebo rovnou zvýšením úrokových sazeb. Zvyšují se především ceny obytných realit v Londýně, kde je inflace cen bydlení podle MMF obzvlášť vysoká.Londýn si podle průzkumů realitní poradenské společnosti Cushman & Wakefield (C&W) s velkým náskokem udržuje pozici nejdražší kancelářské metropole světa a pronájmy kanceláří tam jsou zhruba dvakrát dražší než v New Yorku. Londýn také podle letošního ukazatele Global Financial Centers Index (GFCI) zůstává hlavním finančním centrem světa. Další evropské město v tomto žebříčku je šestý Curych a první z EU je až na 14. místě Lucemburk.

12. 7. 2016 - Byty zdražují nejrychleji od krize, ceny zvyšují majitelé staršího bydlení

V celé České republice se za první čtvrtletí zvedly ceny starších bytů meziročně o 8,4 procenta, mimo Prahu dokonce o 9,3 procenta. Vyplývá to z nových dat Českého statistického úřadu. To je výrazně silnější zdražování, než odpovídá inflaci. Za silným růstem v regionech stojí hluboký pokles cen v době recese. Ty se podle statistik v mimopražských lokalitách ještě nedostaly přes průměr roku 2010. I když už jen těsně.  Nůžky mezi hlavním městem a zbytkem republiky jsou široce rozevřené také v případě novostaveb. Drtivá většina nových bytů totiž vzniká právě v Praze. Nad celostátním průměrem jsou ceny hlavně v Brně, uvádí analýzy developera Trigema.Dražší jsou i byty v Královéhradeckém kraji. V tomto případě to však mají na svědomí drahé horské apartmány v Krkonoších. „Rozdíly mezi metropolí a dalšími krajskými městy jsou obrovské. Celkovým objemům transakcí se nepřibližuje žádné další krajské město,“ řekl šéf realitního oddělení poradenské společnosti Deloitte Miroslav Linhart.
To je také jeden z důvodů, proč statistici zatím sledují vývoj cen novostaveb jen v metropoli. Z čísel za první čtvrtletí vyplývá, že jejich zdražování bylo mírnější než u staršího bydlení. Za první tři měsíce zvolnilo meziroční tempo na 3,7 procenta.„Poptávku po novém bydlení udržují nahoře rekordně nízké úrokové sazby u hypoték a také očekávaný pozitivní vývoj celé ekonomiky,“ komentoval vývoj trhu generální ředitel developerské firmy Ekospol Evžen Korec.
Ze statistik Ekospolu vyplývá, že se ve druhém kvartálu prodaly v Praze dva tisíce bytů. Ve srovnání se stejným obdobím loňska je to nárůst o osmnáct procent.Vysoké ceny bydlení v cihlových domech zvyšují podle realitní kanceláře Maxima Reality poptávku po panelákových bytech. Prodat jednotku v paneláku trvá nyní podle makléřů jen tři týdny, což je proti loňsku téměř o týden rychlejší tempo. Také v tomto segmentu je výsledkem růst cen. Proti minulému roku o pět až deset procent.

8. 7. 2016 - Skupina ČEZ prodává sídliště v Praze-Písnici i s nájemníky

Energetická skupina ČEZ se zbavuje realitního dědictví, které na státní podnik přešlo ještě z dob socialismu. Aktuálně nabízí k prodeji soubor panelových domů v Praze 4 poblíž budoucí stanice metra Písnice na plánované trase D.

V nabídce je celkem 739 bytů i s nájemníky. Další bytový dům nabízí firma ve Vršovicích. Prodej organizuje společnost Naxos.“Skupina ČEZ se v souladu s aktuální strategií soustředí výhradně na svůj hlavní byznys, kterým je energetika, případně na byznysové oblasti, které s energetikou přímo souvisí, a to správa nemovitostí není. S ohledem na tuto strategii není důvod nadále bytový fond i s ohledem na s tím spojené náklady spravovat,” uvedla firma.Bytový fond tvořený šestatřiceti vchody prodává společnost jako celek, a to formou veřejné soutěže o nejvhodnější nabídku. Cenu transakce nekomentoval. Může se však vyšplhat do miliardového řádu. “Půjde o standardní příspěvek do hospodaření ČEZ,” upřesnil tiskový zástupce skupiny Roman Gazdík.
Skupina již v roce 2003 nabídla byty k odkupu nájemníkům. Pak ale dostala nevyžádanou nabídku od soukromého investora na celý bytový balík, a to za vyšší cenu, než by zaplatili nájemci. „ČEZ byl nucen v důsledku toho prodej pozastavit, neboť prodej za cenu nižší, než by mohl dosáhnout, by byl v rozporu s péčí řádného hospodáře,“ vysvětluje firma.Bytová družstva založená nájemci za účelem koupě však transakci žalobami zablokovala. Soudy ovšem postupem let daly za pravdu ČEZ. Firma neměla povinnost družstevníkům byty prodat.ČEZ ujišťuje, že aktuálně připravovaná transakce nájemníky neohrozí. “Změnou vlastníka bytového fondu se na postavení nájemců nic nezmění. Všichni nájemci mají uzavřené nájemní smlouvy, které přejdou ze zákona na nového vlastníka, a ten bude v postavení pronajímatele,” sdělila společnost.Firma ovládaná státem historicky vlastnila kolem osmi tisíc bytů. Sedm tisíc z nich již prodala.

4. 7. 2016 - Evropská třída se stala rájem developerů, investice chystají Komárek i Kellner

Loni prodloužená trasa metra A přilákala do Prahy 6 developery. Lokalita kolem Evropské ulice vede žebříček v množství plánovaných kancelářských projektů. Evropská ulice, klíčová dopravní tepna ve směru na Letiště Václava Havla, se stává rájem developerů a realitních investorů. Miliardy se tam chystá investovat Karel Komárek stejně jako někdejší uhlobaroni Vasil Bobela, Petr Pudil a Jan Dobrovský. Centrálu si tam pro sebe již před lety koupila skupina PPF Petra Kellnera. Nyní bude nejbohatší Čech na Evropské stavět v lokalitě na místě zbouraného Hotelu Praha svou školu Open Gate.„Evropská je z hlediska kanceláří stále poměrně málo rozvinutá lokalita. Dlouho tam chybělo metro i služby,“ uvedla Katarina Wojtusiak, šéfka kancelářského oddělení poradenské firmy CBRE. Loni se však prodloužila trasa metra A až k Nemocnici Motol. Na developery podzemní dráha zapůsobila jako magnet.
V celé řadě míst nedisponuje Evropská ulice standardem třídy, která má propojovat mezinárodní letiště s centrem metropole a která je pro mnoho lidí faktickou vstupní branou nejen do Prahy, ale potažmo též do středoevropského regionu,“ sdělil mluvčí Prahy 6 Martin Churavý. V souvislosti s přípravou Metropolitního plánu bude radnice řešit také dotvoření Evropské třídy.nVýjimečná architektura na výjimečném místě Výjimečná architektura na výjimečném místě Výjimečná architektura na výjimečném místě Výjimečná architektura na výjimečném místě Zobrazit galerii

Společnost BPD Development ovládaná Bobelou, Pudilem a Dobrovským již kousek od Vítězného náměstí postavila administrativní centrum Blox. V něm si mezinárodní středisko zřídil internetový gigant Amazon.
Někdejší klíčové postavy firmy Czech Coal nyní plánují na tento projekt navázat v jeho sousedství další kancelářskou budovou nazvanou Telehouse. Název se inspiroval telefonní ústřednou, která zde fungovala. S dvaceti tisíci metry čtverečními předčí Telehouse i samotný Blox.Dalším velkým projektem na Evropské třídě je obchodní a kancelářské centrum Bořislavka. U stejnojmenné stanice metra ho připravuje skupina KKCG Karla Komárka. Na jaře pro záměr získala od Prahy 6 změnu územního rozhodnutí. Proti tomu se však několik sdružení odvolalo, takže se čeká, jak úřady věc znovu posoudí.Developer zatím chystá plány dál. „Naši architekti pracují na projektu pro stavební povolení a současně připravujeme výběrové řízení na generálního dodavatele. Zahájení stavby plánujeme počátkem příštího roku,“ sdělil mluvčí projektu Václav Sochor. Do plánovaného centra by se mimo jiné měla přesunout centrála loterijní Sazky.Zcela nový kancelářský projekt připravuje na Evropské také izraelský developer AFI Europe. Detaily záměru však zatím tají.

 
Počet návštěv: 180510219 | RealityPro © All rights Reserved
TOPlist